Se afișează postările cu eticheta viata. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta viata. Afișați toate postările

miercuri, 9 februarie 2011

Atasamentul intre doua fiinte

Azi mi-a venit in minte un lucru: atasamentul intre doua fiinte (om-om, om-animal) incepe cu primul gest/contact vizual/sentiment transmis din suflet/zambet de recunostinta facut de unul dintre ei catre celalalt, ca raspuns unui ajutor sau, pur si simplu, venit in mod spontan. Pentru ca, la inceput, este Frica! Asta este primul gand introdus in mintea noastra de societate: "Ia uite, se uita la mine si zambeste. Oare ce-o vrea? Sigur vrea ceva.".


Ma uitam la un animal. Un caine, de exemplu. Bunicii din Nisiporesti au un Labuş cat mine de mare. De fiecare data cand ma vedea, lătra din toate puterile si se izbea atat de tare incat mi-era frica sa nu se rupa lantul si sa ma alerge prin gradina. Dar intr-o zi i-am dus o bucata de mamaliga si ceva oase. Bineinteles, i-am aruncat de la "un km" ce aveam in mana. Am facut asta cateva zile, si, treptat, ma apropiam mai mult. Intr-un mod surprinzator, dupa o saptamana deja am ajuns sa-l mangai.

Apoi mi-a venit in minte si imaginea din filmul Fireproof: un barbat si o femeie, sot si sotie, au ajuns intr-un impas mare al casniciei lor. Sotia nu se simtea apreciata de sotul ei, iar sotul era foarte distant, se gandea doar cum sa stranga bani pentru a-si cumpara o barca, visul de o viata. Indrumat de tatal sau, sotul a pornit in cautarea iubirii pierdute, iubirea din suflet pentru femeia de langa el. Avea misiunea ca in fiecare zi sa faca un gest frumos pentru sotie, oricat de greu i-ar fi fost. Ei bine, dupa un timp, barbatul si-a dat seama unde gresea si, cunoscandu-l pe Dumnezeu, nu a facut altceva decat sa o iubeasca din tot sufletul. In final, sotul, cu lacrimi in ochi, i-a cerut iertare sotiei... Lucrul cel mai frumos din toata povestea asta este ca gesturile facute de doar unul dintre ei i-a schimbat pe amandoi si i-a legat mai mult, s-au atasat puternic, prin iubire. Trebuie sa vedeti filmul ca sa stiti despre ce vorbesc.

"How to train your dragon" este, deasemenea, un exemplu pentru ideea care o pun in discutie.


Viata e uimitoare! Si iubirea...Doamne, IUBIREA...este tot ceea ce suntem...si are nevoie sa fie intretinuta..Gesturi neasteptate, zambete, imbratisari, actiuni spontane...toate acestea ne leaga unii de altii, inmoaie inimile celor reci, bucura sufletele celor tristi. Si asta pentru ca NIMENI NU SE ASTEAPTA LA ASTA. 
Curaj! Oamenii au nevoie de iubire.

vineri, 7 ianuarie 2011

Poti hrani cativa oameni flamanzi jucandu-te pe calculator?

         
          Da, poti – cu conditia sa alegi jocul potrivit: Freerice. Un joc cu intrebari si raspunsuri iti permite sa aduni boabe de orez virtuale, ce se vor transforma in cantitati de orez adevarat, donate, printr-un program ONU, multor oameni nevoiasi de pe planeta.
          Jocul se inscrie intr-un proiect desfasurat de World Food Programme, un program al Natiunilor Unite menit sa doneze hrana unor populatii lovite de foamete, din regiuni defavorizate ale lumii.
          Programul este finantat de catre sponsorii care isi fac reclama pe website-ul Freerice, iar incepand din 2007 (cand a fost lansat jocul) si pana in prezent, au fost donate 85 milioane de boabe de orez.
Intrebarile fac parte din mai multe domenii si, pentru fiecare raspuns corect, se aduna un numar de boabe. Intrebarile devin, progresiv, mai dificile, iar rasplata in orez este pe masura performantelor jucatorului.
          Jocul a fost creat de programatorul american John Breen, care l-a donat, ulterior (in 2009), organizatiei World Food Programme. Aceasta propune, site-ul sau, si alte mijloace de a contribui la hranirea celor defavorizati, dar jocul Freerice, care reprezinta modalitatea cea mai simpla si ludica de a intinde o mana de ajutor, poate fi un bun inceput.


Articolul este lua de pe site-ul www.descopera.ro. Eu m-am apucat deja sa dau oamenilor flamanzi niste boabe de orez. Sunteti cu mine? Dati click pe Freerice, gasiti linkul in articol. Ne vedem acolo!


PS: Lasati un mesaj cei care jucati, sa ne si gasim pe site. Multa bucurie tuturor!

vineri, 5 noiembrie 2010

Moare cate putin
                                                                          De Pablo Neruda




Moare cate putin cine se transforma in sclavul  
obisnuintei, urmand in fiecare zi aceleasi  
traiectorii; cine nu-si schimba existenta; cine nu  
risca sa construiasca ceva nou; cine nu vorbeste cu  
oamenii pe care nu-i cunoaste.
Moare cate putin cine-si face din televiziune un guru.  
Moare cate putin cine evita pasiunea, cine prefera  
negrul pe alb si punctele pe "i" in locul unui  
vartej de emotii, acele emotii care invata ochii sa  
straluceasca, oftatul sa surada si care elibereaza
sentimentele inimii.
Moare cate putin cine nu pleaca atunci cand este  
nefericit in lucrul sau; cine nu risca certul pentru  
incert pentru a-si indeplini un vis; cine nu-si  
permite macar o data in viata sa nu asculte  
sfaturile "responsabile".  
Moare cate putin cine nu calatoreste; cine nu  
citeste; cine nu asculta muzica; cine nu cauta harul  
din el insusi.  
Moare cate putin cine-si distruge dragostea; cine nu  
se lasa ajutat.  
Moare cate putin cine-si petrece zilele plangandu-si  
de mila si detestand ploaia care nu mai inceteaza.  
Moare cate putin cine abandoneaza un proiect inainte  
de a-l fi inceput; cine nu intreaba de frica sa nu  
se faca de ras si cine nu raspunde chiar daca stie  
intrebarea.  
Evitam moartea cate puțin, amintindu-ne intotdeauna  
ca "a fi viu" cere un efort mult mai mare decat simplul  
fapt de a respira. 
 
Doar rabdarea cuminte ne va face sa cucerim o  
fericire splendida. Totul depinde de cum o traim...  
Daca va fi sa te infierbanti, infierbanta-te la soare  
Daca va fi sa inseli, inseala-ti stomacul  
Dacă va fi sa plangi, plange de bucurie  
Daca va fi sa minti, minte in privinta varstei tale  
Daca va fi sa furi, fura o sarutare  
Daca va fi sa pierzi, pierde-ti frica  
Dacă va fi sa simti foame, simte foame de iubire  
Daca va fi sa doresti sa fii fericit, doreste-ti asta in  
fiecare zi...  


Multumesc Marian.

joi, 20 mai 2010

Something from my soul...

       „ Cuvintele sunt apele ce curg...si se varsa in mare...apoi in oceane...toate fiind masurabile...
        Sentimentele...curg continuu...si nimeni nu poate sa le limiteze...si nici sa le masoare..sau sa le pastreze...”


by Silviu Pal                                    

           

sâmbătă, 15 mai 2010

"Imnul vietii" - Maica Tereza de Calcutta

Am ceva pentru voi, astazi. Am descoperit aceasta poezie prin intermediul surorii mele. Cititi-o de mai multe ori. Aprofundati-o! Sunt sigur ca de fiecare data veti descoperi lucruri noi!
         Viata e o oportunitate, profita de ea!
         Viata este frumusete, admir-o!
         Viata este bucurie, gust-o din plin!
         Viata este un vis, fa sa devina realitate!
         Viata e o indatorire, implineste-o!
         Viata e un joc, joaca-l!
         Viata e pretioasa, ai grija de ea!
         Viata e bogatie, pazeste-o!
         Viata e dragoste, bucura-te de ea!
         Viata e un mister, descopera-l!
         Viata e o promisiune, implineste-o!
         Viata e tristete, invinge-o!
         Viata este un imn, canta-l!
         Viata e o lupta, accept-o!
         Viata e aventura, risca!
         Viata e fericire, merit-o!
         Viata e VIATA, ocroteste-o!

duminică, 18 aprilie 2010

Poate ca stii sau poate nu...dar nu-ti irosi viata.

Dans lent
Autor: o fetita speciala care in curand va lasa aceasta lume din cauza cancerului

     Ai privit vreodata copiii intr-un balansoar?
     Sau ai ascultat zgomotul ploii
     cand cade pe pamant?
     Sau ai urmarit vreodata zborul
     iregulat al unui fluture?
     Sau ai observat soarele
     cand dispare in noapte?
     Ai face bine sa incetinesti.
     Nu dansa atat de repede.
     Timpul e scurt.
     Muzica nu va dura.
     Parcurgi fiecare zi in zbor ?
     Cand spui: "Cum te simti ?",
     asculti raspunsul?
     Cand ziua s-a sfarsit,
     te intinzi in pat cu sute de chestiuni succesive
     care iti trec prin cap?
     Ai face bine sa incetinesti.
     Nu dansa atat de repede.
     Timpul e scurt.
     Muzica nu va dura.
     Ai spus vreodata fiului tau
     "o facem maine" ?
     fara sa-ti dai seama in graba,
    de parerea sa de rau?
    Ai pierdut vreodata legatura,
    cu o buna prietenie
    care apoi s-a sfarsit pentru ca
    tu nu ai avut niciodata timp sa suni si sa spui "Buna"?
    Ai face bine sa incetinesti.
    Nu dansa atat de repede.
    Timpul e scurt.
    Muzica nu va dura.
    Cand alergi atat de repede
    ca sa ajungi pe undeva
    iti pierzi jumatate din placerea de a merge.
    Cand te preocupi si alergi toata ziua,
    ca un dar niciodata deschis...
    aruncat.
    Viata nu este o fuga.
    Ia-o usor.
    Asculta muzica.

P.s. Acestei fetite ii raman cateva luni de viata si ca ultima dorinta, a vrut sa trimita o scrisoare pentru a spune tuturor sa traiasca viata din plin, din moment ce ea nu o putea face.

miercuri, 14 aprilie 2010

Semneaza si tu petitia Unimii. Cu totii, spre o lumea Unita!

   Buna. Ma numesc Neale Donald Walsch, iar voi ne puteti ajuta in demersul nostru de a strange 50,000 de semnaturi in fata Natiunilor Unite, cu prilejul Petitiei Zilei Unimii. Tot ceea ce trebuie sa faceti este sa contactati info@humanitysteam.org si veti gasi acolo modalitatea de a semna petitia. Iata cum stau lucrurile. Avem peste 30,000 de semnaturi si de nume pe petitie, in acest moment. Scopul nostru este sa adunam 50,000 de semnaturi pe acea petitie, inainte de a ne prezenta in fata Natiunilor Unite, pentru a declara Ziua Unimii la nivel international. Stim ca la inceput nu va avea un impact foarte semnificativ, insa credem ca in 10 sau 15 ani va primi cel mai mare respect din toate timpurile, la nivel international. Iar voi ne puteti ajuta chiar acum. Este vorba de 3 zile in care avem nevoie de ajutorul vostru. 30 martie, 20 aprilie si 11 mai. Toate in zilele de marti. In aceste zile, va rugam sa participati la cele 3 zile de actiune comuna. Ajutati-ne sa ajungem de la 35,000 de semnaturi, la 50,000 si haideti sa facem posibil acest lucru. Multumiri!

Apasati aici pentru a semna petitia.

   Din data de 30 martie de cand am debutat cu „Ultimul efort pentru final", avem acum mai mult de 37,000 de semnaturi. Ne vom atinge tinta de 50,000!

   Va multumesc tuturor.

Neale Donald Walsch

[autorul cartilor CONVERSATII CU DUMNEZEU, publicate de EDITURA FOR YOU]

P.S. - Cei care ati semnat lasati si un comentariu aici. Multumesc!

luni, 25 ianuarie 2010

'Femeia' - Conversatii cu Dumnezeu (fragment din vol II)

    "Exista o vreme pentru fiecare lucru; si o vreme pentru fiecare Tel sub Soare."
    Intelept e cel ce intelege asta. Destept e cel care o foloseste.
    Putini sunt oamenii care inteleg ritmurile vietii mai bine decat femeile. Femeile isi traiesc intreaga lor viata urmand anumite ritmuri. Ele sunt in ritm cu viata insasi. Femeile sunt mai capabile decat barbatii "sa se lase duse de suvoi". Barbatii vor sa impinga, sa traga, sa reziste, sa directioneze suvoiul. Femeile traiesc experienta lui - apoi se modeleaza dupa el pentru a crea armonie.
    O femeie aude cantecul florilor in bataia vantului. Ea vede frumusetea Nevazutului. Ea simte zvacnetele si smuciturile si imboldurile vietii. Ea stie cand e momentul sa lergi si cand e momentul sa te odihnesti; momentul pentru a rade si momentul pentru a plange; momentul cand sa te agati de ceva si momentul cand sa-i dai drumul.
    Majoritatea femeilor isi parasesc corpul cu gratie. Majoritatea barbatilor se impotrivesc plecarii. Femeile acorda mai multa grija trupurilor lor cand sunt in interiorul acestora. Barbatii se comporta cu trupurile lor intr-un mod oribil. La fel se comporta si cu viata.[...]
    Este clar ca barbatii intruchipeaza alte fatete ale Divinitatii, pe care femeile le privesc cu tot atata invidie. Cu toate acestea, s-a spus ca a fi barbat este un test, un mod de a te pune la incercare. Dupa ce ai fost destul de mult timp barbat - dupa ce ai suferit destul din cauza propriei tale neghiobii; dupa ce ai produs suficienta durere, din cauza nenorocirilor create de tine; dupa ce i-ai ranit pe altii suficient pentru ca sa incetezi sa te mai comporti intr-un anumit fel - sa inlocuiesti agresivitatea cu ratiunea, dispretul cu compasiunea - atunci poti sa devii femeie.
    Dupa ce vei fi invatat ca cel puternic nu este "cel care are dreptate"; ca forta nu inseamna putere asupra altora, ci putere impreuna cu ceilalti; ca puterea absoluta nu pretinde absolut nimic de la ceilalti; cand vei fi inteles aceste lucruri, atunci e posibil sa meriti sa porti un corp de femeie - pentru ca vei fi inteles, in sfarsit, ESENTA EI.

vineri, 8 ianuarie 2010

New year, new opportunities.

    Iata-ne la inceput de 2010. Pentru multi asta ar insemna un nou inceput. Si cu siguranta asta inseamna. Daca facem o retrospectiva a ceea ce a trecut observam ca suntem total schimbati (in bine sau in rau) fata de anul trecut pe timpul asta(dar bineinteles, esenta ramane aceeasi). Am avut parte de foarte multe experiente care ne-au influentat in diferite feluri, ne-am schimbat perceptii, atitudini, mentalitati, stari sufletesti, si altele. In mod sigur 2009 a fost un an plin.
    Acum, Azi, In acest Moment, observ ca tot ce am trait in trecut m-au format omul care sunt. Daca un singur lucru ar fi lipsit din toata viata mea, cu siguranta nu as mai fi fost aici, Acum.
    New Year, a new beginning. Imi place sa consider fiecare zi un nou inceput..diminetile sunt re-nasteri, iar pe parcursul zilei foarte multe minuni se intampla...pe seara se lasa intunericul iar sufletul se linisteste, pregatindu-se pentru urmatoarea re-nastere.
    Am ajuns intr-un punct foarte fin al vietii mele. Am reusit ceva ce imi doream de mult timp. Traiesc in Eternul Moment de Acum, nu-mi planific decat ziua de maine, maxim poimaine, nu mai fac promisiuni pe termen lung, m-am indepartat de trecut, am pastrat doar lucrurile frumoase, iar la viitor nu ma gandesc mai deloc pentru ca il construiesc chiar eu, ACUM. Pentru ce sa te pierzi in ceva ce inca nu exista? Sau sa traiesti intr-un timp ce s-a intamplat deja? Nu merita, nu meriti sa pierzi timpul in felul asta...Insa cu siguranta daca viata ta se rezuma la trecut si viitor, prezentul iti va descoperi lucrurile astea si intr-o zi vei ajunge si tu sa gandesti asa.
    Viata este mult prea pretioasa ca sa o irosesti. Nu o lasa sa treaca pe langa tine fara scop. Da-i un sens, o directie, un obiectiv. Ai venit pe pamant cu o misiune. Caut-o, descopera-o, iar in ziua in care ai gasit-o, traieste-o, du-o pana la capat, implineste-te. Si nu uita de iubire pentru ca ea este cheia ce deschide toate usile Universului.
    Nu pierde timpul. Umple-te de iubire si imparte si celorlalti. Fii bland si bun, si nu astepta nimic in schimb. N-ai idee cat de mult vei fi rasplatit pentru asta. Iubeste si nu astepta sa fii iubit inapoi. Esti iubit enorm de mult de Dumnezeu, iar Dumnezeu este Iubire pura. Lasa de la tine de cate ori poti. Chiar daca ai dreptate, nu fa nimic rau ca sa ti-o impui..Nu te ajuta cu absolut nimic.
    Si in sfarsit...Zambeste cat poti de des. Este cea mai buna alinare pentru un om trist, debusolat, suferind.
    Se deschid noi orizonturi...oportunitati...nu trece peste ele. Da-le atentie si analizeaza-le. Spune DA mai des si cu incredere. Tot ce se intampla este spre binele tau.

Iti doresc un an bun, prietene drag!

vineri, 21 august 2009

Daruieste

    Tu esti ceea ce gandesti tu ca esti. Cand gandul este unul negativ se produce un cerc vicios.
    Trebuie sa gasesti o modalitate de a rupe acest cerc.
    Mult din experienta ta actuala se bazeaza pe gandul tau anterior. Gandul duce la experienta, care duce la gand, care duce la experienta. Aceasta poate sa aduca o bucurie constanta atunci cand Gandul care Sponsorizeaza este unul de bucurie. Poate duce - si o si face - la un iad continuu, cand Gandul care Sponsorizeaza este unul malefic.
    Iti amintesti de vorba veche: "Gandeste inainte sa actionezi"?
    Ei bine, uit-o. Daca vrei sa schimbi gandul de baza trebuie sa actionezi inainte de a gandi.
    Exemplu: mergi pe strada si dai peste o femeie batrana care cerseste. Iti dai seama ca este o persoana care traieste de pe o zi pe alta. Intr-o clipa, realizezi ca, oricat de putini bani ai avea, neaparat ai suficienti ca sa-i imparti cu ea. Primul tau impuls este sa-i dai niste maruntis. Ceva din tine e gata sa bage mana in buzunar ca sa scoata niste bancnote mai mari. Ei, hai sa-i fac o bucurie! Sa o inveselesc! Apoi iti vine un gand. Ce, esti nebun? Nu ai decat 7 dolari pentru intreaga familie! Vrei sa-i dai 5?! Asa ca incepi sa cotrobai dupa ei.
    Alt gand: hei, stai un pic! Nu ai chiar asa de multi bani ca sa-i prapadesti! Da-i, acolo, niste monezi si sterge-o!
    Bagi repede mana in buzunar sa gasesti niste monezi. Degetele tale gasesc numai din cele foarte mici. Esti rusinat. Uita-te la tine! Bine imbracat, bine hranit si ai de gand sa-i dai niste monezi amarate acestei biete femei care nu are nimic.
    In zadar incerci sa gasesti niste bani ca lumea intr-un strafund de buzunar. Deja ai trecut de ea, zambind sters, si e prea tarziu sa te intorci. Ea nu primeste nimic si nici tu nu primesti nimic. In loc de a simti bucuria de a sti ca esti bogat si de a imparti cu altcineva, te simti tot atat de sarac ca si femeia aceea.
    De ce nu i-ai dat niste bancnote? A fost primul tau impuls, dar te-a impiedicat gandul. Data viitoare, hotaraste sa actionezi inainte sa gandesti. Da banii. Haide! Ii ai! Mai vin si altii de unde au venit astia!
    Acesta este singurul gand care te desparte de cersetoare. Tie iti este clar ca mai vin si altii, dar ea NU O STIE!

    Asa ca Daruieste!

    SunLoVeR

joi, 13 august 2009

Apelez la tine, Omule...


   Nu e nici duminica...nici nu ploua...e Soare. Insa in Sufletul Omului e furtuna..e aproape inundat complet si totusi, rezista...E inundat cu probleme, necazuri, frica, durere, suferinta...Se simte singur, neajutorat, lipsit de orice speranta..traieste la fel in fiecare zi, fara nici un fel de dorinta de a face ceva in plus, de a descoperi, de a invata. Pur si simplu, aceeasi viata monotona: dimineata, serviciu, acasa, tv, somn, iar dimineata, serviciu, acasa, tv, somn...si tot asa. Isi foloseste doar mintea, traieste mecanic, fara pic de sentiment, fara pasiune, fara iubire...
   ESTI UN ASTFEL DE OM ? Atunci a venit timpul sa faci o schimbare in viata ta. A venit timpul sa-L cunosti pe Dumnezeu, sa cunosti Iubirea. Te-a creat dupa Chipul si Asemanarea Lui si ti-a dat puterea Sa. E vremea ta, Omule, sa schimbi ceva in asta lume. Pe Tine ne bazam cu totii, avem incredere in Tine si in fortele Tale. Nu ne dezamagi...Priveste in jurul tau, toti avem nevoie de Tine. "Scoala-te, ia-ti Crucea si urmeaza-ma...". Bucura-te de viata, Omule, pentru ca ESTE cel mai mare dar al lui Dumnezeu pentru Tine. Uita de grijile zilnice, uita de probleme, de stres, de toate care-ti fac rau, si Urmeaza-ti fericirea. Ai liberul arbitru sa-ti alegi viata pe care vrei sa o traiesti..fii hotarat si alege mereu Dragostea. Ea te va calauzi si-ti va arata drumul pe care trebuie sa o iei...prin Dragoste vei Reusi sa schimbi lumea!
Schimba-te tu, iar apoi ne vom schimba si noi dupa tine!
Iti multumim, Omule...

marți, 28 iulie 2009

duminică, 26 iulie 2009

Beautiful life..

     Probabil te intrebi ce cauti in lumea asta..probabil viata ta se rezuma la a face aceleasi lucruri in fiecare zi..poate ca nici tu, nici el, nici ea, nu stiu de ce traiesc, de ce mor, ce e dupa moarte, de ce lumea e rea, de ce, daca exista Dumnezeu, mai exista Rau..daca e un Dumnezeu atat de mare si puternic ar trebui sa distruga Raul si sa lase Binele sa se manifeste printre noi...
Toate raspunsurile la aceste intrebari stau in tine, in noi, in toti! De fapt nici nu ai nevoie sa le stii pe toate..singurul lucru care trebuie sa-l cunosti este fericirea! Ofera iubire fara a cere in schimb iubire, spune "Te iubesc!" fara a astepta sa ti se raspunda la fel, renunta la judecati si ura, doar observa si accepta ca tot ce se intampla are un Scop Divin in spate pe care tu nu-l poti intelege si nici cunoaste. Nici un lucru nu se petrece spre Raul tau..totul e spre Bine, chiar daca, pe moment, zici ca ai fost blestemat si ridici ochii spre cer cu ura si te intrebi:"De ce mi se intampla toate astea, Doamne? Ce-am facut sa merit asta?". Nu poti sa cunosti viata fara a trai experientele ei..Nu poti sti ce e bine daca nu te-ai lovit de rau (unde binele si raul sunt termeni relativi, depinde de perceptiile fiecaruia si de cum gandeste), nu poti fi fericit daca nu ai fost trist, s.a.m.d.
     Viata se rezuma la niste alegeri pe care tu le faci ca sa-ti creezi viitorul:"Tu alegi! Cheia e la tine!".
     Viata e o creatie continua. Gandurile sunt cele care o creaza. Gandurile tale cele mai profunde te construiesc pe tine, iti construiesc viata ta. E o vorba din popor:"Ai grija ce gandesti ca s-ar putea sa se indeplineasca.". E plina de adevar!!! Tot ce gandesti, fie ca e rau, fie ca e bine, se transforma in realitate. Dar despre asta vom mai vorbi pe parcurs.

     Ca o concluzie, "Urmeaza-ti fericirea si Universul iti va deschide usi acolo unde erau doar ziduri." (Joseph Campbell)

sâmbătă, 18 iulie 2009

Scrisoare catre Enrico ("Cuore, inima de copil" - Edmondo de Amicis)

     Da, dragul meu Enrico, bine zicea mama, ca ti-e grea cartea! Vad ca nu mergi la scoala cu toata inima, cum mi-ar placea mie; si-mi pare rau! Nu stii cat de urata si lunga ar fi toata ziua daca n-ai merge la scoala! Dupa o saptamana, dezgustat de lenevia ta, n-ai sa stii ce sa te faci de urat si cum sa te mai rogi de noi sa te trimitem iar la scoala. Toata lumea invata acum, fatul meu! Uita-te la meseriasii care se duc la scoala seara, dupa ce au muncit ziua intreaga; uita-te la femeile si fetele din popor care se duc sa invete duminica dupa ce au lucrat toata saptamana; uita-te la soldatii care-si iau cartile si caietele in mana, cand se intorc de la exercitii zdrobiti de osteneala.
     Gandeste-te la copiii muti, la cei orbi, caci si ei invata. Puscariasii chiar, sunt siliti sa invete, sa citeasca si sa scrie.
     Inchipuieste-ti ca dimineata, cand iesi de acasa, aici, in orasul tau, alti treizeci de mii de baieti se duc, ca si tine, sa se inchida, vreme de trei ceasuri, intr-o clasa, ca sa invete.
     Mai mult! Gandeste-te la sumedenia de copii care, aproape in aceeasi ora, merg la scoala in toate tarile din lume. Urmareste-i cu inchipuirea cum se duc, strabatand potecile satelor, strazile zgomotoase ale oraselor, mergand de-a lungul marilor si al lacurilor, cand sub arsita unui soare dogoritor, cand prin negura; in barci, prin toate tarile strabatute de canaluri; calari, prin campiile intinse; cu sania, prin tinuturile troienite de zapada; prin vai si pe dealuri; prin paduri si paraie, suindu-se pe cararile singuratice ale muntilor; singuri sau mai multi impreuna, toti cu cartile in mana, imbracati in mii de feluri, vorbind mii de limbi; din cele din urma scoli ale Rusiei, ca si pierdute prin zapezi, pana la scolile Arabiei umbrite de palmieri.
     Mii si milioane, toti merg sa invete, intr-o suta de chipuri deosebite, cam aceleasi lucruri. Inchipuieste-ti acel furnicar de copii a o suta de popoare, acea nemarginita miscare din care faci si tu parte, si gandeste-te ca, daca ar inceta acea miscare, omenirea ar recadea in barbarie, caci aceasta miscare e insusi progresul, speranta si fala lumii.
     Inainte dar! Soldatel al armatei celei mari! Cartile sunt armele tale, clasa e escadronul tau, campul de bataie e lumea intreaga si izbanda e propasirea omenirii. Ia seama, Enrico draga, sa n-ajungi un soldat netrebnic!

Tatal Tau



     Multi dintre noi ne recunoastem aici...am 19 ani si scrisoarea asta a avut mult mai mare impact acum, decat atunci, la 10...dupa astfel de cuvinte, chiar daca nu-ti place sa inveti, e imposibil sa nu te mustre constiinta si astfel, sa te apuci de treaba.

Nu uita niciodata de copilul DIN TINE !

vineri, 17 iulie 2009

> Incalzirea globala - Part 1 <

Era o zi de vara torida dupa alte 30 de zile identice, soarele ardea pasunile uscate, cerul de un albastru impecabil, parca "masinaria de nori" a lui Dumnezeu nu mai functiona, raurile storceau cu greu cativa litri de apa murdara, plina de mal, pe care numai animalele profund insetate o puteau bea...pana si lor li se parea ca ceva nu e in regula...simteau ca lucrurile au luat-o razna. Elefantii au slabit de tot, epuizati de drumul lung catre hrana, turma de antilope se micsoreaza in fiecare zi cu 3-4 indivizi, omorati din cauza caldurii, padurile, in proces de defrisare, abia mai reusesc sa oxigeneze atmofsera...intreaga natura este in suferinta...
In oras, timpul trece la fel in fiecare zi...oamenii se trezesc dimineata, se urca in masini, merg la serviciu, unii termina la 4 programul, altii la 6, altii seara tarziu. In orele de varf aglomeratia domina strazile principale, zgomotul continuu scos de claxoanele masinilor si de injuraturile celor care sunt nedreptatiti parca nici nu se mai simte...oamenii s-au obisnuit deja.
Poluarea a devenit un subiect atat de mare si de des discutat si iar discutat incat nici nu mai e luata in considerare...insa asta e cauza principala a INCALZIRII GLOBALE, o problema universala care consta in deteriorarea stratului de ozon, razele soarelui patrunzand mai usor prin atmosfera, urcand termometrele la temperaturi exagerate, facand pagube incredibile peste tot, natura fiind cea mai afectata de asta...

Noxele eliminate de esapamentele masinilor, norii imensi de fum de la fabrici, de la uzine, toate ne afecteaza atat direct, cat si indirect, scurtand in acelasi timp viata...Suntem in pericol...ghetarii se topesc, creste nivelul oceanelor...in curand nu vom mai putea face fata...

Acum, natura se afla intr-o continua lupta!!!

Hai sa-i dam o mana de ajutor...mergeti mai mult pe jos, folositi bicicleta, rolele...aveti grija de natura, iar natura va avea grija de voi. Salvati natura, salvati animalele, pastrati-va speranta...

Impreuna spre mai bine!

marți, 7 iulie 2009

Raiul...este aici, acum..

Dintre numeroasele enigme ale vietii, una este cea mai mare: Ca sa ajungi in Rai trebuie sa respecti cele Zece Porunci?
Raspuns...nu exista ceea ce se numeste "a ajunge in rai". Exista numai faptul ca stii ca esti deja acolo. Exista doar o acceptare, o intelegere, nu o zbatere sau un efort.
Nu poti sa te duci acolo unde esti deja. Ca sa o faci, ar trebui sa pleci de unde esti si aceasta ar anihila intregul scop al calatoriei.
Ironia este ca majoritatea oamenilor cred ca ei trebuie sa plece de unde sunt ca sa ajunga unde vor sa fie. Si, astfel, ei pleaca din rai ca sa ajunga in rai - si trec prin iad.

Iluminarea inseamna a intelege ca nu ai unde sa mergi, ca nu ai nimic de facut si ca nu trebuie sa fii nimeni altcineva decat exact cel ce esti chiar acum.
Esti intr-o calatorie spre nicaieri.
Raiul, asa cum il numim noi, nu este nicaieri in alta parte.

El este acum si aici... aici-acum...

duminică, 21 iunie 2009

Bacalaureat

Ma intreb daca e cineva pregatit sa dea bacul...:-?

Doar ma intreb...:-?

Ca stiu ca putini sunt cei care au avut chef sa invete. Pana si profii abia au venit la scoala si nu multi si-au facut cat de cat treaba. Mai mult au fost concentrati pe aparentele "salarii mici", ca de fapt au unii niste salarii:-j
Ar fi frumos totusi sa avem rezultate bune pentru ca generatia sa fie salvata...chiar daca se spune ca suntem o generatie ratata. Cel putin clasa mea...am fost cei mai marginalizati in tot liceul...si am avut o diriginta care nici nu i-a pasat de noi, in niciun moment. A trebuit sa invatam sa ne descurcam singuri, si asa am facut. Poate ar fi fost altfel daca ar fi existat oameni sa fie mai aproape de noi, poate ne-ar fi parut rau si mai tare ca s-a terminat liceul..Insa, in situatia de fata, nici nu-mi pasa prea tare, decat de colegii care i-am avut si cu care m-am inteles foarte bine. Sper sa raman prieteni cu o mare parte din ei si sa mai colaboram pe parcurs.
Dar, revenind la problema de mai devreme, cine e pregatit pentru bac?
In mare parte, nimeni... Dar se poate copia, asa ca:-j

So, cei care dati examen, Bafta multa ! Aveti incredere in voi. NU-i lasati pe profi sa va smechereasca cu intrebari capcana[-x. Pastrati-va calmul si concentrarea. Asta e tot.

joi, 18 iunie 2009

Ei bine, asta e realitatea...

Mai sunt cateva zile pana la Bac. Nimic nou sub soare, decat...soarele. S-au facut tot felul de discutii pe tema asta. Profii: "Vom boicota bacalaureatul", "Nu ne vom prezenta nici la corectura, nici la asistenta pana nu ne primim banii.", etc..etc..:-@

Nu e de mirare ca Romania o duce prost. Nimeni nu incearca sa schimbe nimic, iar cei care incearca sunt indepartati de cei de Sus (conducerea tarii), sunt considerati nebuni, deplasati, minti bolnave pentru ca sunt constienti ca orice schimbare ii afecteaza, pentru ca orice lucru ce trebuie facut costa.."Cum sa schimbi lumea in bine? Nuuu...e o aberatie asta..nu vezi ce bine traim?" - cam asa se procedeaza. Putini sunt cei care lupta pentru ca tara noastra sa creasca si sa se dezvolte, ajungand macar aproape de nivelul vecinilor nostri. Pana si bulgarii ne-au intrecut.
Nu degeaba suntem pe ultimele locuri in toate topurile pozitive, iar in cele negative nimeni nu ne poate intrece. Se lasa totul in baza noastra, a tinerilor, ca noi vom schimba lumea!!!
Da, ar fi o idee, dar cati sunt cei care au initiativa, vointa, curaj, pasiune...sa se implice in Marea Schimbare? Sa zicem ca putini, cu toate ca si-asa e mult.
Dupa parerea mea, televiziunea ar putea schimba tara. Avand in vedere ca au o foarte mare putere de convingere, ar putea sa scada stirile cu crime, violuri, talharii, incendii, dezastre, bla bla bla...si sa adauge stiri pozitive, sfaturi pentru cei care sufera, sa aduca un zambet pe buze fiecarui om care se uita la televizor in momentele alea. Ar trebui...dar cu siguranta vor scadea ratingurile si in acelasi timp si profitul. Deci, oameni buni, omorati-va intre voi cat mai mult pentru ca cei de la televizor sa poata sa castige mai multi bani. Cu cat mai multe crime, cu atat mai bine!

Dar, noi sa fim sanatosi. Pana la urma, macar putem incerca sa-i aducem pe drumul cel bun pe cei cu care interactionam, sa ii ajutam si sa le aratam ca viata e frumoasa, ca Dumnezeu ii iubeste si ca nimic nu e intamplator. Macar putem salva o mana de oameni...

Asa ca fii tu fericit, schimba-te tu...Totul pleaca de la Tine! Fii tu Sursa!

marți, 16 iunie 2009

La vita è bella ! Viata e frumoasa:X



Dupa 4 ani de zile care au trecut ca un fulger prin fata ochilor, acum au mai ramas doar examenele de final pentru a termina de tot liceul. A fost perioada de maturizare si de pregatire pentru viata ce va urma. Un timp minunat, cu foarte multe peripetii, lucruri bune si rele, asa cum toti, de altfel, am ramas cu foarte multe amintiri din aceasta perioada.

Unul dintre lucrurile cele mai importante pe care le-am descoperit a fost cam pe la mijlocul clasei a 12a: dupa ce m-am despartit de prietena mea a urmat o perioada cam aiurea..nu intru in detalii. Aveam in calculator un film downloadat de pe retea de foarte mult timp. Mi-l recomandase cineva cum ca mi-ar schimba viata, insa nu am avut timp pentru el. Umbland prin calculator l-am vazut pe-acolo..folderul era denumit "The Secret(un film ce-ti va schimba viata)". Si am zis, de ce nu? Si-asa pierdusem toata ziua la scoala si n-aveam chef sa fac nimic constructiv...
Dupa ce l-am vazut simteam cum din mine iese o lumina foarte stralucitoare, parca toate se luminau si aveau sens!!! Viata avea sens. Tot ce spuneau oamenii aia in film avea sens. Era incredibil!



Atunci a inceput schimbarea mea totala. Am devenit un optimist convins (cu toate ca si inainte eram, si probabil de aia am aflat mai multe despre asta..Legea Atractiei:> ). Dupa film parca totul era minunat..am mai descoperit o carte care mi-a clarificat si mai tare gandurile. "Momente de gratie" de Neale Donald Walsch. O recomand cu tarie. E pur si simplu extraordinara! Apoi am cumparat "Conversatii cu Dumnezeu" de acelasi autor.

Acum citesc "Cum sa devii Fantastic de Bogat in cel mai scurt timp" de Sandy Forster. Se bazeaza pe Legea Atractiei si pe Modul de a Gandi. Va spun doar atat : ca sa devii bogat trebuie sa te simti bogat, sa-ti focalizezi gandirea pe prezenta banilor in viata ta, nu pe lipsa lor, pentru ca lipsa lor iti va aduce mai multa lipsa.

E foarte simplu, trebuie doar sa va clarificati un pic gandurile...asa ca incepeti cu SECRETUL. El ar putea sa va faca mai curiosi si v-ar aduce pe calea buna de a intelege viata!!!

Viata e Minunata! Liceul s-a terminat, dar urmeaza un nou inceput:X