Se afișează postările cu eticheta Rai. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Rai. Afișați toate postările

vineri, 7 ianuarie 2011

Poti hrani cativa oameni flamanzi jucandu-te pe calculator?

         
          Da, poti – cu conditia sa alegi jocul potrivit: Freerice. Un joc cu intrebari si raspunsuri iti permite sa aduni boabe de orez virtuale, ce se vor transforma in cantitati de orez adevarat, donate, printr-un program ONU, multor oameni nevoiasi de pe planeta.
          Jocul se inscrie intr-un proiect desfasurat de World Food Programme, un program al Natiunilor Unite menit sa doneze hrana unor populatii lovite de foamete, din regiuni defavorizate ale lumii.
          Programul este finantat de catre sponsorii care isi fac reclama pe website-ul Freerice, iar incepand din 2007 (cand a fost lansat jocul) si pana in prezent, au fost donate 85 milioane de boabe de orez.
Intrebarile fac parte din mai multe domenii si, pentru fiecare raspuns corect, se aduna un numar de boabe. Intrebarile devin, progresiv, mai dificile, iar rasplata in orez este pe masura performantelor jucatorului.
          Jocul a fost creat de programatorul american John Breen, care l-a donat, ulterior (in 2009), organizatiei World Food Programme. Aceasta propune, site-ul sau, si alte mijloace de a contribui la hranirea celor defavorizati, dar jocul Freerice, care reprezinta modalitatea cea mai simpla si ludica de a intinde o mana de ajutor, poate fi un bun inceput.


Articolul este lua de pe site-ul www.descopera.ro. Eu m-am apucat deja sa dau oamenilor flamanzi niste boabe de orez. Sunteti cu mine? Dati click pe Freerice, gasiti linkul in articol. Ne vedem acolo!


PS: Lasati un mesaj cei care jucati, sa ne si gasim pe site. Multa bucurie tuturor!

joi, 11 februarie 2010

A new world begins..We are free now..



 :  : Dupa un inceput de an dificil, avand ca scop renasterea noastra spirituala, am ajuns in a doua luna cu inima putin mai usoara. Majoritatea dintre noi poate am fost luati prin surprindere, unii poate nu se asteptau la o iarna atat de grea si geroasa, ca urmare a faptului ca multi nu si-au pus deoparte cateva resurse “de rezerva”, ajungand sa nu mai aiba ce manca si cu ce se incalzi. Apoi studentii au trecut printr-o sesiune mai mult sau mai putin dificila..unii pentru prima data, altii poate pentru ultima si putem mari campul de discutie pe toate planurile.
 :  : Insa acum soarele incepe sa rasara in toata lumea. Prin ceata indusa de televiziune in mintea oamenilor, tinandu-i lipiti de ecranele televizoarelor cu stirile negative de toate felurile, o mica raza incepe sa se strecoare, lent, dar continuu...iar aceasta raza o reprezinta „mana” de oameni care doresc o schimbare in bine a tot ceea ce inseamna Pamant, natura, VIATA. Sunt putini, dar vor creste, si in curand se vor imprastia peste tot, iar asupra lumii se va asterne un „covor” de pace, lumina, iubire (la fel ca in desenele animate, atunci cand un oras este distrus, oamenii tristi, plictisiti, lipsiti de orice dorinta de a face ceva, si dintr-o data, dupa ce Eroul reuseste sa-l distruga pe cel care a creat toata dezordinea, de la dreapta catre stanga, o minune se intampla si tot uratul devine frumos, aerul se schimba, cladirile se refac si oamenii redevin plini de viata..totul straluceste din nou). Este nevoie de timp, rabdare, incredere. Noi, tinerii, putem schimba lumea. Avem nevoie doar sa fim lasati. Sunt multi cei cu suflet care au curajul sa se lupte cu cei mari, insa ei sunt cu mult mai puternici. Dar nu e asta scopul vietii.
 :  : Nici nu stii, tu, omule, ce putere are sufletul tau. Esti liber sa creezi, sa crezi, sa gandesti, sa simti, sa canti, sa mergi, sa alergi, sa fii fericit, sa te bucuri, sa zambesti, sa iubesti...esti liber si sa suferi, sa fii trist, sa plangi...pentru ca in felul asta le vei putea aprecia pe celelalte mai mult si pe masura ce timpul se scurge, TU vei intelege sensul vietii, scopul ei, iti vei descoperi Misiunea ce o ai aici, pe pamant, si usor, usor, lucrurile se vor clarifica in mintea ta...Cauta din toate rasputerile sa gandesti cu sufletul si constientizeaza lucrul asta in fiecare secunda. Pentru ca sufletul este singura sursa de energie pura, sufletul vindeca trupul tau, si al altuia...sufletul tau este Viata Ta. Foloseste sufletul ca o carma a unei nave a carui conducator esti, pentru ca niciodata nu te va conduce pe un drum gresit. Si umple-ti sufletul cu iubire, pentru ca fara iubire nu ai nici o sansa sa traiesti o Viata. Raiul te asteapta!

marți, 7 iulie 2009

Raiul...este aici, acum..

Dintre numeroasele enigme ale vietii, una este cea mai mare: Ca sa ajungi in Rai trebuie sa respecti cele Zece Porunci?
Raspuns...nu exista ceea ce se numeste "a ajunge in rai". Exista numai faptul ca stii ca esti deja acolo. Exista doar o acceptare, o intelegere, nu o zbatere sau un efort.
Nu poti sa te duci acolo unde esti deja. Ca sa o faci, ar trebui sa pleci de unde esti si aceasta ar anihila intregul scop al calatoriei.
Ironia este ca majoritatea oamenilor cred ca ei trebuie sa plece de unde sunt ca sa ajunga unde vor sa fie. Si, astfel, ei pleaca din rai ca sa ajunga in rai - si trec prin iad.

Iluminarea inseamna a intelege ca nu ai unde sa mergi, ca nu ai nimic de facut si ca nu trebuie sa fii nimeni altcineva decat exact cel ce esti chiar acum.
Esti intr-o calatorie spre nicaieri.
Raiul, asa cum il numim noi, nu este nicaieri in alta parte.

El este acum si aici... aici-acum...