Live like today is your last day...For some people really is the last day.
Se afișează postările cu eticheta video. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta video. Afișați toate postările
marți, 15 martie 2011
New Song. Silviu Pal - Memories
Inceputul e cel care da startul avalansei de amintiri... in momentul 1:10 te-ai oprit la una.. o persoana draga, un om pe care l-ai iubit si poate inca il mai iubesti, dar care nu mai este... si apar in fata imagini din trecut... tu, si acel om, momente placute, momente triste, bucurie, zambete, apoi lacrimi si durere... Insa ce a fost, a trecut...
3:36 iti spune ca exista speranta, ca nu esti singur, ca ai ingeri aproape de tine... si te trezesti, iti dai seama ca toate sunt amintiri si acum, in acest moment, ai alta viata. Ai o noua viata in care esti puternic si ai curaj, o viata de crestere continua si de daruire... O viata...
miercuri, 9 februarie 2011
Atasamentul intre doua fiinte
Azi mi-a venit in minte un lucru: atasamentul intre doua fiinte (om-om, om-animal) incepe cu primul gest/contact vizual/sentiment transmis din suflet/zambet de recunostinta facut de unul dintre ei catre celalalt, ca raspuns unui ajutor sau, pur si simplu, venit in mod spontan. Pentru ca, la inceput, este Frica! Asta este primul gand introdus in mintea noastra de societate: "Ia uite, se uita la mine si zambeste. Oare ce-o vrea? Sigur vrea ceva.".
Ma uitam la un animal. Un caine, de exemplu. Bunicii din Nisiporesti au un Labuş cat mine de mare. De fiecare data cand ma vedea, lătra din toate puterile si se izbea atat de tare incat mi-era frica sa nu se rupa lantul si sa ma alerge prin gradina. Dar intr-o zi i-am dus o bucata de mamaliga si ceva oase. Bineinteles, i-am aruncat de la "un km" ce aveam in mana. Am facut asta cateva zile, si, treptat, ma apropiam mai mult. Intr-un mod surprinzator, dupa o saptamana deja am ajuns sa-l mangai.
Apoi mi-a venit in minte si imaginea din filmul Fireproof: un barbat si o femeie, sot si sotie, au ajuns intr-un impas mare al casniciei lor. Sotia nu se simtea apreciata de sotul ei, iar sotul era foarte distant, se gandea doar cum sa stranga bani pentru a-si cumpara o barca, visul de o viata. Indrumat de tatal sau, sotul a pornit in cautarea iubirii pierdute, iubirea din suflet pentru femeia de langa el. Avea misiunea ca in fiecare zi sa faca un gest frumos pentru sotie, oricat de greu i-ar fi fost. Ei bine, dupa un timp, barbatul si-a dat seama unde gresea si, cunoscandu-l pe Dumnezeu, nu a facut altceva decat sa o iubeasca din tot sufletul. In final, sotul, cu lacrimi in ochi, i-a cerut iertare sotiei... Lucrul cel mai frumos din toata povestea asta este ca gesturile facute de doar unul dintre ei i-a schimbat pe amandoi si i-a legat mai mult, s-au atasat puternic, prin iubire. Trebuie sa vedeti filmul ca sa stiti despre ce vorbesc.
"How to train your dragon" este, deasemenea, un exemplu pentru ideea care o pun in discutie.
Viata e uimitoare! Si iubirea...Doamne, IUBIREA...este tot ceea ce suntem...si are nevoie sa fie intretinuta..Gesturi neasteptate, zambete, imbratisari, actiuni spontane...toate acestea ne leaga unii de altii, inmoaie inimile celor reci, bucura sufletele celor tristi. Si asta pentru ca NIMENI NU SE ASTEAPTA LA ASTA.
Curaj! Oamenii au nevoie de iubire.
Ma uitam la un animal. Un caine, de exemplu. Bunicii din Nisiporesti au un Labuş cat mine de mare. De fiecare data cand ma vedea, lătra din toate puterile si se izbea atat de tare incat mi-era frica sa nu se rupa lantul si sa ma alerge prin gradina. Dar intr-o zi i-am dus o bucata de mamaliga si ceva oase. Bineinteles, i-am aruncat de la "un km" ce aveam in mana. Am facut asta cateva zile, si, treptat, ma apropiam mai mult. Intr-un mod surprinzator, dupa o saptamana deja am ajuns sa-l mangai.
Apoi mi-a venit in minte si imaginea din filmul Fireproof: un barbat si o femeie, sot si sotie, au ajuns intr-un impas mare al casniciei lor. Sotia nu se simtea apreciata de sotul ei, iar sotul era foarte distant, se gandea doar cum sa stranga bani pentru a-si cumpara o barca, visul de o viata. Indrumat de tatal sau, sotul a pornit in cautarea iubirii pierdute, iubirea din suflet pentru femeia de langa el. Avea misiunea ca in fiecare zi sa faca un gest frumos pentru sotie, oricat de greu i-ar fi fost. Ei bine, dupa un timp, barbatul si-a dat seama unde gresea si, cunoscandu-l pe Dumnezeu, nu a facut altceva decat sa o iubeasca din tot sufletul. In final, sotul, cu lacrimi in ochi, i-a cerut iertare sotiei... Lucrul cel mai frumos din toata povestea asta este ca gesturile facute de doar unul dintre ei i-a schimbat pe amandoi si i-a legat mai mult, s-au atasat puternic, prin iubire. Trebuie sa vedeti filmul ca sa stiti despre ce vorbesc.
"How to train your dragon" este, deasemenea, un exemplu pentru ideea care o pun in discutie.
Viata e uimitoare! Si iubirea...Doamne, IUBIREA...este tot ceea ce suntem...si are nevoie sa fie intretinuta..Gesturi neasteptate, zambete, imbratisari, actiuni spontane...toate acestea ne leaga unii de altii, inmoaie inimile celor reci, bucura sufletele celor tristi. Si asta pentru ca NIMENI NU SE ASTEAPTA LA ASTA.
Curaj! Oamenii au nevoie de iubire.
Etichete:
Intelepciune,
iubire,
jurnal,
NealeDonaldWalsch,
viata,
video
vineri, 16 aprilie 2010
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
