Un calugar era irascibil. Se supara foarte repede, aproape din orice. Desi se ruga neincetat lui Dumnezeu sa il scape de suparare, de fiecare data cand se ridica de la rugaciune, se mania pe unul dintre frati. La un moment a indraznit sa-I spuna lui Dumnezeu: "Doamne, nu Te-am rugat eu sa ma scapi de suparare? De ce ma lasi sa ma cert cu fratii asa des?". Dumnezeu i-a raspuns: “Cum vrei tu sa exersezi refuzul supararii fara materie prima? Nu Mi-ai spus tu sa te scap de suparare? De aceea iti trimit mereu pe cineva, ca sa ai ocazie sa nu te superi chiar daca iti da motiv. Tu poti sa inveti sa inoti intr-un bazin fara apa? Tot asa este si cu raspunsul Meu la rugaciunile tale! Numai tu esti stapan pe reactiile tale”. Calugarul s-a luminat si de atunci isi spunea mereu: "Ma supar doar cand vreau eu". Si asa a scapat calugarul de suparare.
Live like today is your last day...For some people really is the last day.
Se afișează postările cu eticheta Intelepciune. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Intelepciune. Afișați toate postările
sâmbătă, 14 ianuarie 2012
miercuri, 9 februarie 2011
Atasamentul intre doua fiinte
Azi mi-a venit in minte un lucru: atasamentul intre doua fiinte (om-om, om-animal) incepe cu primul gest/contact vizual/sentiment transmis din suflet/zambet de recunostinta facut de unul dintre ei catre celalalt, ca raspuns unui ajutor sau, pur si simplu, venit in mod spontan. Pentru ca, la inceput, este Frica! Asta este primul gand introdus in mintea noastra de societate: "Ia uite, se uita la mine si zambeste. Oare ce-o vrea? Sigur vrea ceva.".
Ma uitam la un animal. Un caine, de exemplu. Bunicii din Nisiporesti au un Labuş cat mine de mare. De fiecare data cand ma vedea, lătra din toate puterile si se izbea atat de tare incat mi-era frica sa nu se rupa lantul si sa ma alerge prin gradina. Dar intr-o zi i-am dus o bucata de mamaliga si ceva oase. Bineinteles, i-am aruncat de la "un km" ce aveam in mana. Am facut asta cateva zile, si, treptat, ma apropiam mai mult. Intr-un mod surprinzator, dupa o saptamana deja am ajuns sa-l mangai.
Apoi mi-a venit in minte si imaginea din filmul Fireproof: un barbat si o femeie, sot si sotie, au ajuns intr-un impas mare al casniciei lor. Sotia nu se simtea apreciata de sotul ei, iar sotul era foarte distant, se gandea doar cum sa stranga bani pentru a-si cumpara o barca, visul de o viata. Indrumat de tatal sau, sotul a pornit in cautarea iubirii pierdute, iubirea din suflet pentru femeia de langa el. Avea misiunea ca in fiecare zi sa faca un gest frumos pentru sotie, oricat de greu i-ar fi fost. Ei bine, dupa un timp, barbatul si-a dat seama unde gresea si, cunoscandu-l pe Dumnezeu, nu a facut altceva decat sa o iubeasca din tot sufletul. In final, sotul, cu lacrimi in ochi, i-a cerut iertare sotiei... Lucrul cel mai frumos din toata povestea asta este ca gesturile facute de doar unul dintre ei i-a schimbat pe amandoi si i-a legat mai mult, s-au atasat puternic, prin iubire. Trebuie sa vedeti filmul ca sa stiti despre ce vorbesc.
"How to train your dragon" este, deasemenea, un exemplu pentru ideea care o pun in discutie.
Viata e uimitoare! Si iubirea...Doamne, IUBIREA...este tot ceea ce suntem...si are nevoie sa fie intretinuta..Gesturi neasteptate, zambete, imbratisari, actiuni spontane...toate acestea ne leaga unii de altii, inmoaie inimile celor reci, bucura sufletele celor tristi. Si asta pentru ca NIMENI NU SE ASTEAPTA LA ASTA.
Curaj! Oamenii au nevoie de iubire.
Ma uitam la un animal. Un caine, de exemplu. Bunicii din Nisiporesti au un Labuş cat mine de mare. De fiecare data cand ma vedea, lătra din toate puterile si se izbea atat de tare incat mi-era frica sa nu se rupa lantul si sa ma alerge prin gradina. Dar intr-o zi i-am dus o bucata de mamaliga si ceva oase. Bineinteles, i-am aruncat de la "un km" ce aveam in mana. Am facut asta cateva zile, si, treptat, ma apropiam mai mult. Intr-un mod surprinzator, dupa o saptamana deja am ajuns sa-l mangai.
Apoi mi-a venit in minte si imaginea din filmul Fireproof: un barbat si o femeie, sot si sotie, au ajuns intr-un impas mare al casniciei lor. Sotia nu se simtea apreciata de sotul ei, iar sotul era foarte distant, se gandea doar cum sa stranga bani pentru a-si cumpara o barca, visul de o viata. Indrumat de tatal sau, sotul a pornit in cautarea iubirii pierdute, iubirea din suflet pentru femeia de langa el. Avea misiunea ca in fiecare zi sa faca un gest frumos pentru sotie, oricat de greu i-ar fi fost. Ei bine, dupa un timp, barbatul si-a dat seama unde gresea si, cunoscandu-l pe Dumnezeu, nu a facut altceva decat sa o iubeasca din tot sufletul. In final, sotul, cu lacrimi in ochi, i-a cerut iertare sotiei... Lucrul cel mai frumos din toata povestea asta este ca gesturile facute de doar unul dintre ei i-a schimbat pe amandoi si i-a legat mai mult, s-au atasat puternic, prin iubire. Trebuie sa vedeti filmul ca sa stiti despre ce vorbesc.
"How to train your dragon" este, deasemenea, un exemplu pentru ideea care o pun in discutie.
Viata e uimitoare! Si iubirea...Doamne, IUBIREA...este tot ceea ce suntem...si are nevoie sa fie intretinuta..Gesturi neasteptate, zambete, imbratisari, actiuni spontane...toate acestea ne leaga unii de altii, inmoaie inimile celor reci, bucura sufletele celor tristi. Si asta pentru ca NIMENI NU SE ASTEAPTA LA ASTA.
Curaj! Oamenii au nevoie de iubire.
Etichete:
Intelepciune,
iubire,
jurnal,
NealeDonaldWalsch,
viata,
video
vineri, 5 noiembrie 2010
Moare cate putin
De Pablo Neruda
De Pablo Neruda
Moare cate putin cine se transforma in sclavul
obisnuintei, urmand in fiecare zi aceleasi
traiectorii; cine nu-si schimba existenta; cine nu
risca sa construiasca ceva nou; cine nu vorbeste cu
oamenii pe care nu-i cunoaste.
Moare cate putin cine-si face din televiziune un guru.
Moare cate putin cine evita pasiunea, cine prefera
negrul pe alb si punctele pe "i" in locul unui
vartej de emotii, acele emotii care invata ochii sa
straluceasca, oftatul sa surada si care elibereaza
sentimentele inimii.
Moare cate putin cine nu pleaca atunci cand este
nefericit in lucrul sau; cine nu risca certul pentru
incert pentru a-si indeplini un vis; cine nu-si
permite macar o data in viata sa nu asculte
sfaturile "responsabile".
Moare cate putin cine nu calatoreste; cine nu
citeste; cine nu asculta muzica; cine nu cauta harul
din el insusi.
Moare cate putin cine-si distruge dragostea; cine nu
se lasa ajutat.
Moare cate putin cine-si petrece zilele plangandu-si
de mila si detestand ploaia care nu mai inceteaza.
Moare cate putin cine abandoneaza un proiect inainte
de a-l fi inceput; cine nu intreaba de frica sa nu
se faca de ras si cine nu raspunde chiar daca stie
intrebarea.
Evitam moartea cate puțin, amintindu-ne intotdeauna
ca "a fi viu" cere un efort mult mai mare decat simplul
fapt de a respira.
Doar rabdarea cuminte ne va face sa cucerim o
fericire splendida. Totul depinde de cum o traim...
Daca va fi sa te infierbanti, infierbanta-te la soare
Daca va fi sa inseli, inseala-ti stomacul
Dacă va fi sa plangi, plange de bucurie
Daca va fi sa minti, minte in privinta varstei tale
Daca va fi sa furi, fura o sarutare
Daca va fi sa pierzi, pierde-ti frica
Dacă va fi sa simti foame, simte foame de iubire
Daca va fi sa doresti sa fii fericit, doreste-ti asta in
fiecare zi...
Multumesc Marian.
Etichete:
Intelepciune,
optimism,
sfaturi (advices for a better life),
viata
luni, 1 noiembrie 2010
Message for today, 1st november 2010
On this day of your life, my friend, I believe God wants you to know...
....that you should never be content with so little when you can reach out for something big.
Charles L. Allen asked a question about that, wondering why so many people settle for so little.
You do not have to place yourself among them.
The world is an abundant place.
Abundant with opportunity, abundant with good fortune, abundant
with ideas, and abundant with love.
Reach into that abundance and take what is rightfully yours.
It is your inheritance, gifted to you by God. Let yourself have it.
Do not fail to reach for it for fear that it will not come to you.
How can it come to you if you do not reach for it?
Do not be content with so little. Reach, stretch, for something big.
Love, Your Friend....
duminică, 11 iulie 2010
Message for today - "Dreams get you into the future and add excitement to te present"
On this day of your life I believe God wants you to know...
...that dreams get you into the future
and add excitement to the present.
Robert Conklin said that, and he was right.
So dream away, and dream often, and dream big.
And never let anyone talk you out of your dreams.
What is your dream today? Is it vast enough, bold enough,
to hold your soul? Oh, I must have forgotten to tell you.
Dreams are the container of the soul.
That is, they are the Holding Place of God.
So dream big, yes, because the bigger you dream
the more of God you let in!
joi, 3 iunie 2010
Tears
“Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.”
Alex Tan
sâmbătă, 15 mai 2010
"Imnul vietii" - Maica Tereza de Calcutta
Am ceva pentru voi, astazi. Am descoperit aceasta poezie prin intermediul surorii mele. Cititi-o de mai multe ori. Aprofundati-o! Sunt sigur ca de fiecare data veti descoperi lucruri noi!
Viata e o oportunitate, profita de ea!
Viata este frumusete, admir-o!
Viata este bucurie, gust-o din plin!
Viata este un vis, fa sa devina realitate!
Viata e o indatorire, implineste-o!
Viata e un joc, joaca-l!
Viata e pretioasa, ai grija de ea!
Viata e bogatie, pazeste-o!
Viata e dragoste, bucura-te de ea!
Viata e un mister, descopera-l!
Viata e o promisiune, implineste-o!
Viata e tristete, invinge-o!
Viata este un imn, canta-l!
Viata e o lupta, accept-o!
Viata e aventura, risca!
Viata e fericire, merit-o!
Viata e VIATA, ocroteste-o!
Viata e o oportunitate, profita de ea!
Viata este frumusete, admir-o!
Viata este bucurie, gust-o din plin!
Viata este un vis, fa sa devina realitate!
Viata e o indatorire, implineste-o!
Viata e un joc, joaca-l!
Viata e pretioasa, ai grija de ea!
Viata e bogatie, pazeste-o!
Viata e dragoste, bucura-te de ea!
Viata e un mister, descopera-l!
Viata e o promisiune, implineste-o!
Viata e tristete, invinge-o!
Viata este un imn, canta-l!
Viata e o lupta, accept-o!
Viata e aventura, risca!
Viata e fericire, merit-o!
Viata e VIATA, ocroteste-o!
Etichete:
Intelepciune,
sfaturi (advices for a better life),
viata
duminică, 7 martie 2010
Apa din fantana
Un barbat chinez se adreseaza unui calugar:
"Ce te invata viata ta de tacere?"
Calugarul, care lua apa de la o fantana, ii spuse:
"Priveste jos in fantana! Ce vezi?"
"Nu vad nimic", raspunse omul.
Trecu putin timp si calugarul ii repeta:
"Priveste din nou! Ce vezi?"
"Acum ma vad pe mine insumi: ma oglindesc in apa."
Calugarul incheie: "Cand apa este agitata, nu se vede nimic. Acum apa este linistita. Aceasta este experienta tacerii: omul se vede pe sine insusi!"
"Ce te invata viata ta de tacere?"
Calugarul, care lua apa de la o fantana, ii spuse:
"Priveste jos in fantana! Ce vezi?"
"Nu vad nimic", raspunse omul.
Trecu putin timp si calugarul ii repeta:
"Priveste din nou! Ce vezi?"
"Acum ma vad pe mine insumi: ma oglindesc in apa."
Calugarul incheie: "Cand apa este agitata, nu se vede nimic. Acum apa este linistita. Aceasta este experienta tacerii: omul se vede pe sine insusi!"
joi, 11 februarie 2010
A new world begins..We are free now..
 :  : Dupa un inceput de an dificil, avand ca scop renasterea noastra spirituala, am ajuns in a doua luna cu inima putin mai usoara. Majoritatea dintre noi poate am fost luati prin surprindere, unii poate nu se asteptau la o iarna atat de grea si geroasa, ca urmare a faptului ca multi nu si-au pus deoparte cateva resurse “de rezerva”, ajungand sa nu mai aiba ce manca si cu ce se incalzi. Apoi studentii au trecut printr-o sesiune mai mult sau mai putin dificila..unii pentru prima data, altii poate pentru ultima si putem mari campul de discutie pe toate planurile.
 :  : Insa acum soarele incepe sa rasara in toata lumea. Prin ceata indusa de televiziune in mintea oamenilor, tinandu-i lipiti de ecranele televizoarelor cu stirile negative de toate felurile, o mica raza incepe sa se strecoare, lent, dar continuu...iar aceasta raza o reprezinta „mana” de oameni care doresc o schimbare in bine a tot ceea ce inseamna Pamant, natura, VIATA. Sunt putini, dar vor creste, si in curand se vor imprastia peste tot, iar asupra lumii se va asterne un „covor” de pace, lumina, iubire (la fel ca in desenele animate, atunci cand un oras este distrus, oamenii tristi, plictisiti, lipsiti de orice dorinta de a face ceva, si dintr-o data, dupa ce Eroul reuseste sa-l distruga pe cel care a creat toata dezordinea, de la dreapta catre stanga, o minune se intampla si tot uratul devine frumos, aerul se schimba, cladirile se refac si oamenii redevin plini de viata..totul straluceste din nou). Este nevoie de timp, rabdare, incredere. Noi, tinerii, putem schimba lumea. Avem nevoie doar sa fim lasati. Sunt multi cei cu suflet care au curajul sa se lupte cu cei mari, insa ei sunt cu mult mai puternici. Dar nu e asta scopul vietii.
 :  : Nici nu stii, tu, omule, ce putere are sufletul tau. Esti liber sa creezi, sa crezi, sa gandesti, sa simti, sa canti, sa mergi, sa alergi, sa fii fericit, sa te bucuri, sa zambesti, sa iubesti...esti liber si sa suferi, sa fii trist, sa plangi...pentru ca in felul asta le vei putea aprecia pe celelalte mai mult si pe masura ce timpul se scurge, TU vei intelege sensul vietii, scopul ei, iti vei descoperi Misiunea ce o ai aici, pe pamant, si usor, usor, lucrurile se vor clarifica in mintea ta...Cauta din toate rasputerile sa gandesti cu sufletul si constientizeaza lucrul asta in fiecare secunda. Pentru ca sufletul este singura sursa de energie pura, sufletul vindeca trupul tau, si al altuia...sufletul tau este Viata Ta. Foloseste sufletul ca o carma a unei nave a carui conducator esti, pentru ca niciodata nu te va conduce pe un drum gresit. Si umple-ti sufletul cu iubire, pentru ca fara iubire nu ai nici o sansa sa traiesti o Viata. Raiul te asteapta!
luni, 25 ianuarie 2010
'Femeia' - Conversatii cu Dumnezeu (fragment din vol II)
"Exista o vreme pentru fiecare lucru; si o vreme pentru fiecare Tel sub Soare."
Intelept e cel ce intelege asta. Destept e cel care o foloseste.
Putini sunt oamenii care inteleg ritmurile vietii mai bine decat femeile. Femeile isi traiesc intreaga lor viata urmand anumite ritmuri. Ele sunt in ritm cu viata insasi. Femeile sunt mai capabile decat barbatii "sa se lase duse de suvoi". Barbatii vor sa impinga, sa traga, sa reziste, sa directioneze suvoiul. Femeile traiesc experienta lui - apoi se modeleaza dupa el pentru a crea armonie.
O femeie aude cantecul florilor in bataia vantului. Ea vede frumusetea Nevazutului. Ea simte zvacnetele si smuciturile si imboldurile vietii. Ea stie cand e momentul sa lergi si cand e momentul sa te odihnesti; momentul pentru a rade si momentul pentru a plange; momentul cand sa te agati de ceva si momentul cand sa-i dai drumul.
Majoritatea femeilor isi parasesc corpul cu gratie. Majoritatea barbatilor se impotrivesc plecarii. Femeile acorda mai multa grija trupurilor lor cand sunt in interiorul acestora. Barbatii se comporta cu trupurile lor intr-un mod oribil. La fel se comporta si cu viata.[...]
Este clar ca barbatii intruchipeaza alte fatete ale Divinitatii, pe care femeile le privesc cu tot atata invidie. Cu toate acestea, s-a spus ca a fi barbat este un test, un mod de a te pune la incercare. Dupa ce ai fost destul de mult timp barbat - dupa ce ai suferit destul din cauza propriei tale neghiobii; dupa ce ai produs suficienta durere, din cauza nenorocirilor create de tine; dupa ce i-ai ranit pe altii suficient pentru ca sa incetezi sa te mai comporti intr-un anumit fel - sa inlocuiesti agresivitatea cu ratiunea, dispretul cu compasiunea - atunci poti sa devii femeie.
Dupa ce vei fi invatat ca cel puternic nu este "cel care are dreptate"; ca forta nu inseamna putere asupra altora, ci putere impreuna cu ceilalti; ca puterea absoluta nu pretinde absolut nimic de la ceilalti; cand vei fi inteles aceste lucruri, atunci e posibil sa meriti sa porti un corp de femeie - pentru ca vei fi inteles, in sfarsit, ESENTA EI.
Intelept e cel ce intelege asta. Destept e cel care o foloseste.
Putini sunt oamenii care inteleg ritmurile vietii mai bine decat femeile. Femeile isi traiesc intreaga lor viata urmand anumite ritmuri. Ele sunt in ritm cu viata insasi. Femeile sunt mai capabile decat barbatii "sa se lase duse de suvoi". Barbatii vor sa impinga, sa traga, sa reziste, sa directioneze suvoiul. Femeile traiesc experienta lui - apoi se modeleaza dupa el pentru a crea armonie.
O femeie aude cantecul florilor in bataia vantului. Ea vede frumusetea Nevazutului. Ea simte zvacnetele si smuciturile si imboldurile vietii. Ea stie cand e momentul sa lergi si cand e momentul sa te odihnesti; momentul pentru a rade si momentul pentru a plange; momentul cand sa te agati de ceva si momentul cand sa-i dai drumul.
Majoritatea femeilor isi parasesc corpul cu gratie. Majoritatea barbatilor se impotrivesc plecarii. Femeile acorda mai multa grija trupurilor lor cand sunt in interiorul acestora. Barbatii se comporta cu trupurile lor intr-un mod oribil. La fel se comporta si cu viata.[...]
Este clar ca barbatii intruchipeaza alte fatete ale Divinitatii, pe care femeile le privesc cu tot atata invidie. Cu toate acestea, s-a spus ca a fi barbat este un test, un mod de a te pune la incercare. Dupa ce ai fost destul de mult timp barbat - dupa ce ai suferit destul din cauza propriei tale neghiobii; dupa ce ai produs suficienta durere, din cauza nenorocirilor create de tine; dupa ce i-ai ranit pe altii suficient pentru ca sa incetezi sa te mai comporti intr-un anumit fel - sa inlocuiesti agresivitatea cu ratiunea, dispretul cu compasiunea - atunci poti sa devii femeie.
Dupa ce vei fi invatat ca cel puternic nu este "cel care are dreptate"; ca forta nu inseamna putere asupra altora, ci putere impreuna cu ceilalti; ca puterea absoluta nu pretinde absolut nimic de la ceilalti; cand vei fi inteles aceste lucruri, atunci e posibil sa meriti sa porti un corp de femeie - pentru ca vei fi inteles, in sfarsit, ESENTA EI.
vineri, 8 ianuarie 2010
New year, new opportunities.
Iata-ne la inceput de 2010. Pentru multi asta ar insemna un nou inceput. Si cu siguranta asta inseamna. Daca facem o retrospectiva a ceea ce a trecut observam ca suntem total schimbati (in bine sau in rau) fata de anul trecut pe timpul asta(dar bineinteles, esenta ramane aceeasi). Am avut parte de foarte multe experiente care ne-au influentat in diferite feluri, ne-am schimbat perceptii, atitudini, mentalitati, stari sufletesti, si altele. In mod sigur 2009 a fost un an plin.
Acum, Azi, In acest Moment, observ ca tot ce am trait in trecut m-au format omul care sunt. Daca un singur lucru ar fi lipsit din toata viata mea, cu siguranta nu as mai fi fost aici, Acum.
New Year, a new beginning. Imi place sa consider fiecare zi un nou inceput..diminetile sunt re-nasteri, iar pe parcursul zilei foarte multe minuni se intampla...pe seara se lasa intunericul iar sufletul se linisteste, pregatindu-se pentru urmatoarea re-nastere.
Am ajuns intr-un punct foarte fin al vietii mele. Am reusit ceva ce imi doream de mult timp. Traiesc in Eternul Moment de Acum, nu-mi planific decat ziua de maine, maxim poimaine, nu mai fac promisiuni pe termen lung, m-am indepartat de trecut, am pastrat doar lucrurile frumoase, iar la viitor nu ma gandesc mai deloc pentru ca il construiesc chiar eu, ACUM. Pentru ce sa te pierzi in ceva ce inca nu exista? Sau sa traiesti intr-un timp ce s-a intamplat deja? Nu merita, nu meriti sa pierzi timpul in felul asta...Insa cu siguranta daca viata ta se rezuma la trecut si viitor, prezentul iti va descoperi lucrurile astea si intr-o zi vei ajunge si tu sa gandesti asa.
Viata este mult prea pretioasa ca sa o irosesti. Nu o lasa sa treaca pe langa tine fara scop. Da-i un sens, o directie, un obiectiv. Ai venit pe pamant cu o misiune. Caut-o, descopera-o, iar in ziua in care ai gasit-o, traieste-o, du-o pana la capat, implineste-te. Si nu uita de iubire pentru ca ea este cheia ce deschide toate usile Universului.
Nu pierde timpul. Umple-te de iubire si imparte si celorlalti. Fii bland si bun, si nu astepta nimic in schimb. N-ai idee cat de mult vei fi rasplatit pentru asta. Iubeste si nu astepta sa fii iubit inapoi. Esti iubit enorm de mult de Dumnezeu, iar Dumnezeu este Iubire pura. Lasa de la tine de cate ori poti. Chiar daca ai dreptate, nu fa nimic rau ca sa ti-o impui..Nu te ajuta cu absolut nimic.
Si in sfarsit...Zambeste cat poti de des. Este cea mai buna alinare pentru un om trist, debusolat, suferind.
Se deschid noi orizonturi...oportunitati...nu trece peste ele. Da-le atentie si analizeaza-le. Spune DA mai des si cu incredere. Tot ce se intampla este spre binele tau.
Iti doresc un an bun, prietene drag!
Acum, Azi, In acest Moment, observ ca tot ce am trait in trecut m-au format omul care sunt. Daca un singur lucru ar fi lipsit din toata viata mea, cu siguranta nu as mai fi fost aici, Acum.
New Year, a new beginning. Imi place sa consider fiecare zi un nou inceput..diminetile sunt re-nasteri, iar pe parcursul zilei foarte multe minuni se intampla...pe seara se lasa intunericul iar sufletul se linisteste, pregatindu-se pentru urmatoarea re-nastere.
Am ajuns intr-un punct foarte fin al vietii mele. Am reusit ceva ce imi doream de mult timp. Traiesc in Eternul Moment de Acum, nu-mi planific decat ziua de maine, maxim poimaine, nu mai fac promisiuni pe termen lung, m-am indepartat de trecut, am pastrat doar lucrurile frumoase, iar la viitor nu ma gandesc mai deloc pentru ca il construiesc chiar eu, ACUM. Pentru ce sa te pierzi in ceva ce inca nu exista? Sau sa traiesti intr-un timp ce s-a intamplat deja? Nu merita, nu meriti sa pierzi timpul in felul asta...Insa cu siguranta daca viata ta se rezuma la trecut si viitor, prezentul iti va descoperi lucrurile astea si intr-o zi vei ajunge si tu sa gandesti asa.
Viata este mult prea pretioasa ca sa o irosesti. Nu o lasa sa treaca pe langa tine fara scop. Da-i un sens, o directie, un obiectiv. Ai venit pe pamant cu o misiune. Caut-o, descopera-o, iar in ziua in care ai gasit-o, traieste-o, du-o pana la capat, implineste-te. Si nu uita de iubire pentru ca ea este cheia ce deschide toate usile Universului.
Nu pierde timpul. Umple-te de iubire si imparte si celorlalti. Fii bland si bun, si nu astepta nimic in schimb. N-ai idee cat de mult vei fi rasplatit pentru asta. Iubeste si nu astepta sa fii iubit inapoi. Esti iubit enorm de mult de Dumnezeu, iar Dumnezeu este Iubire pura. Lasa de la tine de cate ori poti. Chiar daca ai dreptate, nu fa nimic rau ca sa ti-o impui..Nu te ajuta cu absolut nimic.
Si in sfarsit...Zambeste cat poti de des. Este cea mai buna alinare pentru un om trist, debusolat, suferind.
Se deschid noi orizonturi...oportunitati...nu trece peste ele. Da-le atentie si analizeaza-le. Spune DA mai des si cu incredere. Tot ce se intampla este spre binele tau.
Iti doresc un an bun, prietene drag!
Etichete:
Intelepciune,
iubire,
jurnal,
optimism,
sfaturi (advices for a better life),
viata
vineri, 21 august 2009
Daruieste
Tu esti ceea ce gandesti tu ca esti. Cand gandul este unul negativ se produce un cerc vicios.Trebuie sa gasesti o modalitate de a rupe acest cerc.
Mult din experienta ta actuala se bazeaza pe gandul tau anterior. Gandul duce la experienta, care duce la gand, care duce la experienta. Aceasta poate sa aduca o bucurie constanta atunci cand Gandul care Sponsorizeaza este unul de bucurie. Poate duce - si o si face - la un iad continuu, cand Gandul care Sponsorizeaza este unul malefic.
Iti amintesti de vorba veche: "Gandeste inainte sa actionezi"?
Ei bine, uit-o. Daca vrei sa schimbi gandul de baza trebuie sa actionezi inainte de a gandi.
Exemplu: mergi pe strada si dai peste o femeie batrana care cerseste. Iti dai seama ca este o persoana care traieste de pe o zi pe alta. Intr-o clipa, realizezi ca, oricat de putini bani ai avea, neaparat ai suficienti ca sa-i imparti cu ea. Primul tau impuls este sa-i dai niste maruntis. Ceva din tine e gata sa bage mana in buzunar ca sa scoata niste bancnote mai mari. Ei, hai sa-i fac o bucurie! Sa o inveselesc! Apoi iti vine un gand. Ce, esti nebun? Nu ai decat 7 dolari pentru intreaga familie! Vrei sa-i dai 5?! Asa ca incepi sa cotrobai dupa ei.
Alt gand: hei, stai un pic! Nu ai chiar asa de multi bani ca sa-i prapadesti! Da-i, acolo, niste monezi si sterge-o!
Bagi repede mana in buzunar sa gasesti niste monezi. Degetele tale gasesc numai din cele foarte mici. Esti rusinat. Uita-te la tine! Bine imbracat, bine hranit si ai de gand sa-i dai niste monezi amarate acestei biete femei care nu are nimic.
In zadar incerci sa gasesti niste bani ca lumea intr-un strafund de buzunar. Deja ai trecut de ea, zambind sters, si e prea tarziu sa te intorci. Ea nu primeste nimic si nici tu nu primesti nimic. In loc de a simti bucuria de a sti ca esti bogat si de a imparti cu altcineva, te simti tot atat de sarac ca si femeia aceea.
De ce nu i-ai dat niste bancnote? A fost primul tau impuls, dar te-a impiedicat gandul. Data viitoare, hotaraste sa actionezi inainte sa gandesti. Da banii. Haide! Ii ai! Mai vin si altii de unde au venit astia!
Acesta este singurul gand care te desparte de cersetoare. Tie iti este clar ca mai vin si altii, dar ea NU O STIE!
Asa ca Daruieste!
SunLoVeR
Etichete:
Intelepciune,
iubire,
sfaturi (advices for a better life),
viata
luni, 27 iulie 2009
Testul celor trei !
In Grecia antica, Socrate (469-399 i. Hr.) era foarte cunoscut pentru intelepciunea lui..
Intr-o zi, el s-a intalnit intamplator cu cineva, care i-a spus:
- "Socrate, stii ce-am auzit tocmai acum despre unul dintre cunoscutii tai?"
- "Stai o clipa", replica Socrate. "Inainte sa-mi spui, as vrea sa treci print-un mic test, numit Testul celor trei."
- "Testul celor trei?"
- "Da", a continuat Socrate. "Inainte sa-mi vorbesti despre cunoscutul meu, sa testam ce ai de gand sa-mi spui. Primul test este cel al adevarului. Esti absolut sigur ca ceea ce vrei sa-mi spui este adevarat?"
- "Nu," spuse omul. "De fapt, doar am auzit."
- "In regula", zise Socrate. "Asadar, in realitate, tu nu stii daca este adevarat sau nu. Acum, sa incercam testul al doilea, cel al binelui. Ceea ce vrei sa-mi spui despre cunoscutul meu, este ceva de bine?"
- "Nu, dimpotriva..."
- "Deci", a continuat Socrate, "vrei sa-mi spui ceva rau despre el, cu toate ca nu esti sigur ca este adevarat?"
Omul a dat din umeri, putin stanjenit si Socrate a continuat.
- "Exista o a treia proba - filtrul utilitatii. Ceea ce vrei sa-mi spui despre el, imi este de folos?"
- "Nu, nu chiar..."
- "Ei bine", a conchis Socrate, "daca ceea ce vrei sa-mi spui nu stii daca e adevarat, nici de bine, nici macar de folos, atunci, de ce sa-mi spui?"
Intr-o zi, el s-a intalnit intamplator cu cineva, care i-a spus:
- "Socrate, stii ce-am auzit tocmai acum despre unul dintre cunoscutii tai?"
- "Stai o clipa", replica Socrate. "Inainte sa-mi spui, as vrea sa treci print-un mic test, numit Testul celor trei."
- "Testul celor trei?"
- "Da", a continuat Socrate. "Inainte sa-mi vorbesti despre cunoscutul meu, sa testam ce ai de gand sa-mi spui. Primul test este cel al adevarului. Esti absolut sigur ca ceea ce vrei sa-mi spui este adevarat?"
- "Nu," spuse omul. "De fapt, doar am auzit."
- "In regula", zise Socrate. "Asadar, in realitate, tu nu stii daca este adevarat sau nu. Acum, sa incercam testul al doilea, cel al binelui. Ceea ce vrei sa-mi spui despre cunoscutul meu, este ceva de bine?"
- "Nu, dimpotriva..."
- "Deci", a continuat Socrate, "vrei sa-mi spui ceva rau despre el, cu toate ca nu esti sigur ca este adevarat?"
Omul a dat din umeri, putin stanjenit si Socrate a continuat.
- "Exista o a treia proba - filtrul utilitatii. Ceea ce vrei sa-mi spui despre el, imi este de folos?"
- "Nu, nu chiar..."
- "Ei bine", a conchis Socrate, "daca ceea ce vrei sa-mi spui nu stii daca e adevarat, nici de bine, nici macar de folos, atunci, de ce sa-mi spui?"
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

