Se afișează postările cu eticheta iubire. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta iubire. Afișați toate postările

marți, 4 octombrie 2011

Hai sa traim...in pasi de iubire...

    In ultimii ani am invatat despre viata, despre oameni, despre ce ma inconjoara. Am invatat sa observ pasarile, copiii, vantul care imi mangaie obrajii, rasaritul de soare, cerul albastru, zambetele celor cu inima calda, privirile indragostitilor, strangerile de mana, imbratisarile, bucuria la auzul unei vesti bune, dar si tristetea, foametea, oameni fara vlaga, cu mintea intunecata, care par ca nu au viata, dorm pe strazi, in gari, oameni care au ajuns la mila trecatorilor.
    Asta e realitatea fizica. In asta traim cu totii. Si cand te gandesti ca esti doar 1 om din 7 000 000 000, pari a fi nesemnificativ. Asa gandesc si cei care controleaza lumea, cei care pornesc razboaie si lupte, folosind alti oameni ca arme, doar sa-si satisfaca propria placere.
    Dar exista mult mai mult de atat. Oamenii au suflet si o putere de neimaginat. Gandeste-te un pic: daca toate cele 7 miliarde de oameni ar simti in acelasi timp, chiar si pentru cateva secunde, un singur sentiment, acela de iubire, dintr-o data pamantul ar exploda de fericire, universul ar canta si toata natura ar inflori deodata. Ar fi armonie in adevarul sens al cuvantului. Si daca toti oamenii ne-am uni in acelasi sentiment de iubire, cred ca l-am forma pe...Dumnezeu...mmmm, ce imagine frumoasa!

Hai sa incercam, putin cate putin, sa ne unim in dragoste, atat cat putem. Un pas il poti face tu, chiar azi. Urmatorul pas il poate face copilul tau. Hai sa traim in pasi de iubire...

miercuri, 9 februarie 2011

Atasamentul intre doua fiinte

Azi mi-a venit in minte un lucru: atasamentul intre doua fiinte (om-om, om-animal) incepe cu primul gest/contact vizual/sentiment transmis din suflet/zambet de recunostinta facut de unul dintre ei catre celalalt, ca raspuns unui ajutor sau, pur si simplu, venit in mod spontan. Pentru ca, la inceput, este Frica! Asta este primul gand introdus in mintea noastra de societate: "Ia uite, se uita la mine si zambeste. Oare ce-o vrea? Sigur vrea ceva.".


Ma uitam la un animal. Un caine, de exemplu. Bunicii din Nisiporesti au un Labuş cat mine de mare. De fiecare data cand ma vedea, lătra din toate puterile si se izbea atat de tare incat mi-era frica sa nu se rupa lantul si sa ma alerge prin gradina. Dar intr-o zi i-am dus o bucata de mamaliga si ceva oase. Bineinteles, i-am aruncat de la "un km" ce aveam in mana. Am facut asta cateva zile, si, treptat, ma apropiam mai mult. Intr-un mod surprinzator, dupa o saptamana deja am ajuns sa-l mangai.

Apoi mi-a venit in minte si imaginea din filmul Fireproof: un barbat si o femeie, sot si sotie, au ajuns intr-un impas mare al casniciei lor. Sotia nu se simtea apreciata de sotul ei, iar sotul era foarte distant, se gandea doar cum sa stranga bani pentru a-si cumpara o barca, visul de o viata. Indrumat de tatal sau, sotul a pornit in cautarea iubirii pierdute, iubirea din suflet pentru femeia de langa el. Avea misiunea ca in fiecare zi sa faca un gest frumos pentru sotie, oricat de greu i-ar fi fost. Ei bine, dupa un timp, barbatul si-a dat seama unde gresea si, cunoscandu-l pe Dumnezeu, nu a facut altceva decat sa o iubeasca din tot sufletul. In final, sotul, cu lacrimi in ochi, i-a cerut iertare sotiei... Lucrul cel mai frumos din toata povestea asta este ca gesturile facute de doar unul dintre ei i-a schimbat pe amandoi si i-a legat mai mult, s-au atasat puternic, prin iubire. Trebuie sa vedeti filmul ca sa stiti despre ce vorbesc.

"How to train your dragon" este, deasemenea, un exemplu pentru ideea care o pun in discutie.


Viata e uimitoare! Si iubirea...Doamne, IUBIREA...este tot ceea ce suntem...si are nevoie sa fie intretinuta..Gesturi neasteptate, zambete, imbratisari, actiuni spontane...toate acestea ne leaga unii de altii, inmoaie inimile celor reci, bucura sufletele celor tristi. Si asta pentru ca NIMENI NU SE ASTEAPTA LA ASTA. 
Curaj! Oamenii au nevoie de iubire.

vineri, 7 ianuarie 2011

Poti hrani cativa oameni flamanzi jucandu-te pe calculator?

         
          Da, poti – cu conditia sa alegi jocul potrivit: Freerice. Un joc cu intrebari si raspunsuri iti permite sa aduni boabe de orez virtuale, ce se vor transforma in cantitati de orez adevarat, donate, printr-un program ONU, multor oameni nevoiasi de pe planeta.
          Jocul se inscrie intr-un proiect desfasurat de World Food Programme, un program al Natiunilor Unite menit sa doneze hrana unor populatii lovite de foamete, din regiuni defavorizate ale lumii.
          Programul este finantat de catre sponsorii care isi fac reclama pe website-ul Freerice, iar incepand din 2007 (cand a fost lansat jocul) si pana in prezent, au fost donate 85 milioane de boabe de orez.
Intrebarile fac parte din mai multe domenii si, pentru fiecare raspuns corect, se aduna un numar de boabe. Intrebarile devin, progresiv, mai dificile, iar rasplata in orez este pe masura performantelor jucatorului.
          Jocul a fost creat de programatorul american John Breen, care l-a donat, ulterior (in 2009), organizatiei World Food Programme. Aceasta propune, site-ul sau, si alte mijloace de a contribui la hranirea celor defavorizati, dar jocul Freerice, care reprezinta modalitatea cea mai simpla si ludica de a intinde o mana de ajutor, poate fi un bun inceput.


Articolul este lua de pe site-ul www.descopera.ro. Eu m-am apucat deja sa dau oamenilor flamanzi niste boabe de orez. Sunteti cu mine? Dati click pe Freerice, gasiti linkul in articol. Ne vedem acolo!


PS: Lasati un mesaj cei care jucati, sa ne si gasim pe site. Multa bucurie tuturor!

marți, 1 iunie 2010

Astazi este o noua zi, o noua viata..

        De fiecare data cand deschid ochii dimineata imi apare in fata un copac verde, iar pe fundal cerul albastru...asta e privelistea de la balcon. Imaginea asta ma face sa zambesc si sa ma trezesc linistit. Bine, nici macar nu ma ridic din pat, ci stau si ma uit la cer pana cand suna iar ceasul dupa ce l-am reprogramat. Imi dau seama ca este o alta zi si ca ieri nu va mai fi niciodata. Pe langa asta mai exista ceva ce-mi lumineaza viata. Mai este Ea, Iuliana. Dimineata ma trezesc cu ea in minte, o port peste tot cu mine si seara adormim unul in gandul celuilalt. Insa...despre ea nu stiu sa vorbesc prea mult pentru ca...in scris am ajuns fara cuvinte. Pot sa zic doar ca in ochii ei se oglindeste sufletul, iar in sufletul ei se afla ceva ce n-am vazut la nimeni pana acum, ceva ce m-a facut sa ma... indragostesc de ea. Si...acel ceva nu stiu ce este...numai sufletul meu stie. De aceea s-au terminat cuvintele...
        Astazi ploua. Pamantul are nevoie de apa. Are nevoie sa se pregateasca pentru caldurile ce vor urma. Florile, copacii, iarba, culturile oamenilor...toate au nevoie de apa. Si noi avem nevoie uneori sa ne spalam sufletul...ochii...cu lacrimi...pentru a vedea mai clar viata si oamenii din jurul nostru, pentru a ne limpezi gandurile. Plansul are foarte multa importanta, fie ca vine dintr-un motiv de bucurie, fie ca vine dintr-unul de tristete. Te ajuta sa iti descarci emotiile, sentimentele, iti ofera apoi liniste, te inmoaie si te face sa reflectezi asupra a tot ce se intampla. Dupa ce ai consumat lacrimi, te opresti si observi. De fapt, cand plangi devii omul cel mai sensibil, inima ti se deschide si din ea lasi sa curga rautatea, gandurile negative, iar cu ochii stralucind te uiti in Sus, il cauti pe Dumnezeu, iar El iti raspunde soptindu-ti la ureche, pentru ca nu e Sus, ci este chiar langa tine mereu, asteptand sa Ii strigi numele...Totul depinde de tine, de alegerile tale. Viata ta este creatia ta! Ai incredere in tine si atunci cand ti-e greu cheama-l pe Isus, cere-i ajutorul. El este deja acolo, asteptand, veghind, ridicandu-te cand cazi, bucurandu-se cand esti fericit! Iubeste si...fa ce vrei!



PS: Azi, cineva are nevoie de tine...ofera-i ajutorul, ofera-i o parte din sufletul tau. Azi, un COPIL are nevoie de tine..Fa-i o bucurie, de dragul vremurilor cand si tu erai ca el...
La multi ani, copile!

joi, 11 februarie 2010

A new world begins..We are free now..



 :  : Dupa un inceput de an dificil, avand ca scop renasterea noastra spirituala, am ajuns in a doua luna cu inima putin mai usoara. Majoritatea dintre noi poate am fost luati prin surprindere, unii poate nu se asteptau la o iarna atat de grea si geroasa, ca urmare a faptului ca multi nu si-au pus deoparte cateva resurse “de rezerva”, ajungand sa nu mai aiba ce manca si cu ce se incalzi. Apoi studentii au trecut printr-o sesiune mai mult sau mai putin dificila..unii pentru prima data, altii poate pentru ultima si putem mari campul de discutie pe toate planurile.
 :  : Insa acum soarele incepe sa rasara in toata lumea. Prin ceata indusa de televiziune in mintea oamenilor, tinandu-i lipiti de ecranele televizoarelor cu stirile negative de toate felurile, o mica raza incepe sa se strecoare, lent, dar continuu...iar aceasta raza o reprezinta „mana” de oameni care doresc o schimbare in bine a tot ceea ce inseamna Pamant, natura, VIATA. Sunt putini, dar vor creste, si in curand se vor imprastia peste tot, iar asupra lumii se va asterne un „covor” de pace, lumina, iubire (la fel ca in desenele animate, atunci cand un oras este distrus, oamenii tristi, plictisiti, lipsiti de orice dorinta de a face ceva, si dintr-o data, dupa ce Eroul reuseste sa-l distruga pe cel care a creat toata dezordinea, de la dreapta catre stanga, o minune se intampla si tot uratul devine frumos, aerul se schimba, cladirile se refac si oamenii redevin plini de viata..totul straluceste din nou). Este nevoie de timp, rabdare, incredere. Noi, tinerii, putem schimba lumea. Avem nevoie doar sa fim lasati. Sunt multi cei cu suflet care au curajul sa se lupte cu cei mari, insa ei sunt cu mult mai puternici. Dar nu e asta scopul vietii.
 :  : Nici nu stii, tu, omule, ce putere are sufletul tau. Esti liber sa creezi, sa crezi, sa gandesti, sa simti, sa canti, sa mergi, sa alergi, sa fii fericit, sa te bucuri, sa zambesti, sa iubesti...esti liber si sa suferi, sa fii trist, sa plangi...pentru ca in felul asta le vei putea aprecia pe celelalte mai mult si pe masura ce timpul se scurge, TU vei intelege sensul vietii, scopul ei, iti vei descoperi Misiunea ce o ai aici, pe pamant, si usor, usor, lucrurile se vor clarifica in mintea ta...Cauta din toate rasputerile sa gandesti cu sufletul si constientizeaza lucrul asta in fiecare secunda. Pentru ca sufletul este singura sursa de energie pura, sufletul vindeca trupul tau, si al altuia...sufletul tau este Viata Ta. Foloseste sufletul ca o carma a unei nave a carui conducator esti, pentru ca niciodata nu te va conduce pe un drum gresit. Si umple-ti sufletul cu iubire, pentru ca fara iubire nu ai nici o sansa sa traiesti o Viata. Raiul te asteapta!

marți, 2 februarie 2010

Iubire

Simte iubirea si bucura-te de ea...sarbatoreste-o in fiecare zi. Pentru ca de asta ai venit aici, pe Pamant: Sa sarbatoresti Iubirea!

Pentru ca Dragostea rabdă indelung; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se laudă, nu se umfla de mandrie. Dragostea nu se poartă cu necuviintă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeste răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu va pieri niciodată.

sâmbătă, 16 ianuarie 2010

LOVE.


Love is never lost. If not reciprocated, it will flow back and soften and purify the heart.

vineri, 8 ianuarie 2010

New year, new opportunities.

    Iata-ne la inceput de 2010. Pentru multi asta ar insemna un nou inceput. Si cu siguranta asta inseamna. Daca facem o retrospectiva a ceea ce a trecut observam ca suntem total schimbati (in bine sau in rau) fata de anul trecut pe timpul asta(dar bineinteles, esenta ramane aceeasi). Am avut parte de foarte multe experiente care ne-au influentat in diferite feluri, ne-am schimbat perceptii, atitudini, mentalitati, stari sufletesti, si altele. In mod sigur 2009 a fost un an plin.
    Acum, Azi, In acest Moment, observ ca tot ce am trait in trecut m-au format omul care sunt. Daca un singur lucru ar fi lipsit din toata viata mea, cu siguranta nu as mai fi fost aici, Acum.
    New Year, a new beginning. Imi place sa consider fiecare zi un nou inceput..diminetile sunt re-nasteri, iar pe parcursul zilei foarte multe minuni se intampla...pe seara se lasa intunericul iar sufletul se linisteste, pregatindu-se pentru urmatoarea re-nastere.
    Am ajuns intr-un punct foarte fin al vietii mele. Am reusit ceva ce imi doream de mult timp. Traiesc in Eternul Moment de Acum, nu-mi planific decat ziua de maine, maxim poimaine, nu mai fac promisiuni pe termen lung, m-am indepartat de trecut, am pastrat doar lucrurile frumoase, iar la viitor nu ma gandesc mai deloc pentru ca il construiesc chiar eu, ACUM. Pentru ce sa te pierzi in ceva ce inca nu exista? Sau sa traiesti intr-un timp ce s-a intamplat deja? Nu merita, nu meriti sa pierzi timpul in felul asta...Insa cu siguranta daca viata ta se rezuma la trecut si viitor, prezentul iti va descoperi lucrurile astea si intr-o zi vei ajunge si tu sa gandesti asa.
    Viata este mult prea pretioasa ca sa o irosesti. Nu o lasa sa treaca pe langa tine fara scop. Da-i un sens, o directie, un obiectiv. Ai venit pe pamant cu o misiune. Caut-o, descopera-o, iar in ziua in care ai gasit-o, traieste-o, du-o pana la capat, implineste-te. Si nu uita de iubire pentru ca ea este cheia ce deschide toate usile Universului.
    Nu pierde timpul. Umple-te de iubire si imparte si celorlalti. Fii bland si bun, si nu astepta nimic in schimb. N-ai idee cat de mult vei fi rasplatit pentru asta. Iubeste si nu astepta sa fii iubit inapoi. Esti iubit enorm de mult de Dumnezeu, iar Dumnezeu este Iubire pura. Lasa de la tine de cate ori poti. Chiar daca ai dreptate, nu fa nimic rau ca sa ti-o impui..Nu te ajuta cu absolut nimic.
    Si in sfarsit...Zambeste cat poti de des. Este cea mai buna alinare pentru un om trist, debusolat, suferind.
    Se deschid noi orizonturi...oportunitati...nu trece peste ele. Da-le atentie si analizeaza-le. Spune DA mai des si cu incredere. Tot ce se intampla este spre binele tau.

Iti doresc un an bun, prietene drag!

vineri, 21 august 2009

Daruieste

    Tu esti ceea ce gandesti tu ca esti. Cand gandul este unul negativ se produce un cerc vicios.
    Trebuie sa gasesti o modalitate de a rupe acest cerc.
    Mult din experienta ta actuala se bazeaza pe gandul tau anterior. Gandul duce la experienta, care duce la gand, care duce la experienta. Aceasta poate sa aduca o bucurie constanta atunci cand Gandul care Sponsorizeaza este unul de bucurie. Poate duce - si o si face - la un iad continuu, cand Gandul care Sponsorizeaza este unul malefic.
    Iti amintesti de vorba veche: "Gandeste inainte sa actionezi"?
    Ei bine, uit-o. Daca vrei sa schimbi gandul de baza trebuie sa actionezi inainte de a gandi.
    Exemplu: mergi pe strada si dai peste o femeie batrana care cerseste. Iti dai seama ca este o persoana care traieste de pe o zi pe alta. Intr-o clipa, realizezi ca, oricat de putini bani ai avea, neaparat ai suficienti ca sa-i imparti cu ea. Primul tau impuls este sa-i dai niste maruntis. Ceva din tine e gata sa bage mana in buzunar ca sa scoata niste bancnote mai mari. Ei, hai sa-i fac o bucurie! Sa o inveselesc! Apoi iti vine un gand. Ce, esti nebun? Nu ai decat 7 dolari pentru intreaga familie! Vrei sa-i dai 5?! Asa ca incepi sa cotrobai dupa ei.
    Alt gand: hei, stai un pic! Nu ai chiar asa de multi bani ca sa-i prapadesti! Da-i, acolo, niste monezi si sterge-o!
    Bagi repede mana in buzunar sa gasesti niste monezi. Degetele tale gasesc numai din cele foarte mici. Esti rusinat. Uita-te la tine! Bine imbracat, bine hranit si ai de gand sa-i dai niste monezi amarate acestei biete femei care nu are nimic.
    In zadar incerci sa gasesti niste bani ca lumea intr-un strafund de buzunar. Deja ai trecut de ea, zambind sters, si e prea tarziu sa te intorci. Ea nu primeste nimic si nici tu nu primesti nimic. In loc de a simti bucuria de a sti ca esti bogat si de a imparti cu altcineva, te simti tot atat de sarac ca si femeia aceea.
    De ce nu i-ai dat niste bancnote? A fost primul tau impuls, dar te-a impiedicat gandul. Data viitoare, hotaraste sa actionezi inainte sa gandesti. Da banii. Haide! Ii ai! Mai vin si altii de unde au venit astia!
    Acesta este singurul gand care te desparte de cersetoare. Tie iti este clar ca mai vin si altii, dar ea NU O STIE!

    Asa ca Daruieste!

    SunLoVeR

luni, 1 iunie 2009

Iubire !


Ce e iubirea? Hmm...ai trait vreodata sentimentul ca cineva te iubeste? Ai iubit pana acum? Ceva..sau pe cineva? Daca nu, atunci ai trait degeaba..sau mai bine, Nu ai trait :-j

Iubirea - Cel mai frumos sentiment ce il poti simti aici, pe pamant. Nu exista altul mai puternic, mai grandios, mai profund, mai minunat ca acesta. Multi intelepti au incercat sa defineasca in cuvinte Iubirea, dar cea mai buna definitie o poate da Sufletul. El este cel care simte, care intelege, care da din ce in ce mai mult, care rabda, care iti spune ce sa faci la o rascruce de drumuri, el sufera, el plange si tot EL IUBESTE:X Mintea nu poate sa inteleaga nimic din semnificatia Iubirii ! Nu poti sa iubesti cu mintea..ea este doar un instrument pe care sufletul il foloseste pentru a desavarsi iubirea mai mult:X. E uimitor ce Suflet mare avem, ce dar IMENS ne-a facut Dumnezeu !

Care e Secretul unei Iubiri Adevarate ?

Increderea...in tine si in Dumnezeu! Si rabdarea, una dintre marile calitati ale oamenilor Mari! Iar daca nu ai frica de nimic si esti mereu optimist si pui pasiune in tot ce faci, viata ta e pe drumul cel bun spre fericire:X

Have faith and never lose your hope!